Banki zaostrzają kryteria udzielania kredytów dla przedsiębiorców, podczas gdy spółki coraz bardziej potrzebują gotówki

Mali przedsiębiorcy w bankach nigdy nie mieli łatwo, a obecnie pożyczanie w takich instytucjach staje się jeszcze trudniejsze. Z ankiety Narodowego Banku Polskiego (NBP) dotyczącej sytuacji na rynku kredytowym wynika, że w ostatnim kwartale minionego roku banki zaostrzyły kryteria udzielania kredytów dla przedsiębiorstw, a w największym stopniu ograniczenia dotyczą finansowania właśnie dla sektora MŚP. Zmodyfikowane zostały też niektóre warunki polityki kredytowej — np. pożyczki udzielane są na dłużej, ale na niższe kwoty.
Sektor przeregulowany
W raporcie NBP znalazło się także uzasadnienie tych ruchów. Banki tłumaczą się głównie słabszą sytuacją kapitałową oraz wzrostem ryzyka związanego z kredytowaniem podmiotów z niektórych branż, takich jak budownictwo, handel czy wynajem samochodów. Krzysztof Pietraszkiewicz, prezes Związku Banków Polskich (ZBP), przyznaje, że branży dały się we znaki nowe regulacje.
— Bardziej restrykcyjna polityka kredytowa polskich banków jest oczywistą konsekwencją przeregulowania działalności tych instytucji. Grożą im kolejne nieprzyjazne, populistyczne zmiany w przepisach, które osłabią możliwości finansowania rozwoju i stabilność części sektora — mówi Krzysztof Pietraszkiewicz.
Jego zdaniem skala obciążenia ekonomicznego i administracyjnego polskich banków już obecnie jest zatrważająca, a rentowność kapitału angażowanego w finansowanie gospodarki w wielu dziedzinach — znacząco niższa niż koszt jego pozyskania.
— Ponadto zewnętrzne obciążenia, jedne z najwyższych na świecie, zmniejszają zdolność większości banków do modernizacji. A przecież w świecie rozwijających się technologii i zagrożeń cyberatakami nie może być mowy o braku nowych inwestycji, które zapewnią bezpieczeństwo klientom tych instytucji — mówi Krzysztof Pietraszkiewicz.
Transport i budowlanka
Radosław Twarużek, szef działu MŚP w banku Santander, zwraca uwagę, że na ograniczenie apetytu banków na finansowanie małych firm wpływa sytuacja w gospodarce. Firmy muszą obecnie mierzyć się z rosnącymi kosztami prowadzenia działalności. Coraz większym obciążeniem są dla nich koszty wynagrodzeń i obowiązki fiskalne. Dlatego przedsiębiorcy w celu utrzymania rentowności są zmuszeni do poszukiwania nowych sposobów na oszczędzanie.
— To wszystko powoduje, że apetyt na ryzyko finansowania MŚP przez banki jest umiarkowany — i im dłuższe okresy i wyższe kwoty, tym silniejsza potrzeba dodatkowegozabezpieczania transakcji kredytowych wszelkimi dostępnymi na naszym rynku narzędziami, takimi jak poręczenia czy hipoteki — mówi Radosław Twarużek.
Dodaje, że branże pod szczególnym nadzorem, którym najtrudniej o finansowanie, to budowlanka i transport. Jolanta Ciskowska, dyrektor departamentu rozwoju produktów MSP w banku Pekao, tłumaczy, że każda firma ze zdolnością kredytową ma szansę na otrzymanie kredytu, ale projekty z branży budowlanej poddawane są szczególnie wnikliwej analizie.
— Warunki przyznawania kredytów dla przedsiębiorstw podlegają aktualnie pewnym zmianom, trudno jednak mówić o ich zaostrzeniu. Z jednej strony, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom firm, oferujemy nowe produkty i finansowanie obrotowe na okres dłuższy niż standardowy. Z drugiej strony kontynuujemy selektywne podejście do finansowania projektów — mówi Jolanta Ciskowska. https://www.pb.pl/malym-firmom-jeszcze-trudniej-o-kredyt-953976

 

Partnerzy