Jak faktoring może pomóc firmom w rozwoju? Więcej niż tylko sposób na przyspieszenie płatności

Faktoring to jedna z nowoczesnych form finansowania działalności firmy. Stanowi wsparcie dla przedsiębiorców poprzez poprawę ich płynności finansowej oraz pomoc w zarządzaniu wierzytelnościami. Dzięki tej usłudze właściciele firm nie muszą czekać na przelewy od kontrahentów do terminu płatności na fakturach. Mogą oni otrzymać pieniądze z faktur jeszcze w dniu ich wystawienia. Ale faktoring to o wiele więcej niż tylko sposób na przyspieszenie płatności.
 

Faktoring pomaga zachować płynność finansową
Z faktoringu mogą korzystać przedsiębiorcy, którzy wystawiają faktury z odroczonym terminem płatności wynoszącym np. 60 czy nawet 90 dni. Po wystawieniu takiej faktury przesyła się ją do firmy faktoringowej (faktora), która wypłaca pieniądze jeszcze tego samego dnia. Taki przelew stanowi zaliczkę na poczet późniejszej wpłaty od kontrahenta, czyli jest to de facto przyspieszenie płatności. W ten sposób przedsiębiorstwo zachowuje płynność finansową i może bez przeszkód prowadzić i rozwijać swoją działalność. A statystycznie najwięcej problemów w firmach wiąże się właśnie z utratą płynności finansowej.
Środkami, które wypłaca faktor, firma może dysponować w dowolny sposób. Faktoring sprawdza się na przykład w przypadku krótkotrwałych kłopotów wynikających sezonowości sprzedaży.

Szybszy rozwój dzięki dostępnym środkom
Pieniądze można przeznaczyć jednak nie tylko na bieżącą działalność. Płynność finansowa pozwala przedsiębiorcom inwestować – zatrudnić nowych pracowników, zakupić niezbędne materiały czy programy a dzięki temu bez przeszkód realizować nie tylko bieżące zlecenia, ale też przyjmowanie większej ilości nowych. Dzięki temu w krótszym czasie można rozwinąć firmę i zwiększyć jej obroty.
Niektóre firmy już na etapie planowania budżetu uwzględniają faktoring jako narzędzie niezbędne im do rozwoju. Kiedy wystawiają kilka faktur miesięcznie, jedną czy dwie z nich strategicznie przekazują do faktoringu od razu. Dzięki takiemu zabiegowi mogą opłacić niezbędne rachunki oraz natychmiast zainwestować pieniądze w rozwój.

Wsparcie także dla młodych firm i startupów
Dla właścicieli startupów i młodych firm środki na rozwój są szczególnie ważne. Jeśli uda im się już zdobyć pierwsze zlecenie i wystawić za nie fakturę, potrzebują pieniędzy aby móc dalej działać i pozyskiwać nowych klientów. Zamiast czekać na pieniądze od klienta 45 czy nawet 90 dni, lepiej przyspieszyć taką płatność i pozwolić pieniądzom “pracować” dla firmy. Takie środki można od razu zainwestować w reklamę, rozwój produktu czy zdobywanie nowych klientów.

Faktoring pomaga dbać o wizerunek
Faktoring poza tym, że stanowi jednorazowy zastrzyk gotówki, niesie ze sobą również długofalowe korzyści dla przedsiębiorcy, takie jak poprawa wizerunku. Marka i sposób, w jaki jest ona postrzegana na rynku to fundament, który buduje się latami, za to bardzo łatwo jednym złym posunięciem mocno go naruszyć. Jeśli firma poważnie myśli o długofalowym rozwoju powinna dbać o swoją opinię. Dwa kluczowe jej aspekty to z jednej strony współpraca z partnerami biznesowymi, a z drugiej – relacje z zatrudnionymi pracownikami.
Przedsiębiorca, który spłaca regularnie bieżące zobowiązania wobec swoich kontrahentów i pracowników jest pozytywnie postrzegany wśród partnerów biznesowych, jak i instytucji finansowych. Wizerunek firmy solidnej i godnej zaufania ułatwia budowanie długofalowych relacji z klientami oraz pozyskiwanie intratnych zleceń.
Wizerunek przedsiębiorcy istotny jest także dla banków. A trzeba wspomnieć, że faktoring nie wpływa negatywnie na zdolność kredytową. Faktoring wiąże się z czyszczeniem bilansu firmy, co przekłada się na bardziej korzystne oferty kredytowania.

Lepsza pozycja negocjacyjna
Faktoring zapewnia również lepszą pozycję w negocjacjach. Dysponując gotówką przedsiębiorca może negocjować lepsze warunki finansowe z dostawcami, ponieważ jest w stanie zapłacić im od razu. Przynosi to oczywiste korzyści w postaci nawet kilkunastoprocentowych oszczędności przy zakupie materiałów, czy zatowarowaniu. W efekcie sam przedsiębiorca oferuje lepsze ceny a jego oferta jest bardziej atrakcyjna.

Przewaga konkurencyjna
Dla wielu firm możliwość skorzystania z odroczonego terminu płatności jest jednym z kryteriów doboru partnera biznesowego do współpracy. Faktoring jest wtedy rozwiązaniem idealnym. Daje dostęp do pieniędzy a dzięki temu umożliwia pozyskanie nowych klientów.
Faktoring jest wsparciem także wtedy kiedy firma jest już w trakcie realizacji dużego kontraktu dla znacznie większego kontrahenta, który oczekuje bardzo długich terminów płatności.

Zminimalizowanie ryzyka, zwiększenie bezpieczeństwa
Zdarza się, że działalność wiąże się z ryzykiem. Faktoring pełny pomaga skutecznie zwiększyć bezpieczeństwo finansowe firmy, stanowiąc alternatywę dla ubezpieczenia należności. W przypadku opóźnień to faktor kontaktuje się z kontrahentem.
Firmy faktoringowe oferują również dodatkowe usługi w ramach faktoringu, takie jak np. weryfikacja kontrahenta. Przeprowadzają one wywiad gospodarczy, sprawdzając czy dana firma jest rzetelna. Dzięki temu przedsiębiorca może uniknąć kłopotów finansowych związanych ze współpracą z nierzetelnym partnerem biznesowym. 
https://cdv.pl/blog/blog-ekspercki/jak-faktoring-moze-pomoc-firmom-w-roz...

Partnerzy