Branża transportowa najbardziej niesolidną branżą w Polsce

Firmy transportowe są najbardziej niesolidnymi przedsiębiorstwami w całej gospodarce, jeśli pod uwagę weźmiemy podejście do terminowego regulowania należności. Na czas nie płaci 9 proc. firm, które mają już łącznie 1,5 mld zł długów – wynika z raportu "Powolne hamowanie rozpędzonego transportu" przygotowanego przez BIG InfoMonitor.

 

  • Łączne zaległości firm transportowych na koniec III kwartału 2019 wyniosły 1,5 mld zł
  • Przedsiębiorstwa transportowe są najgorzej regulującymi swoje zobowiązania firmami w całej gospodarce
  • Rekordzista ma 24,5 mln zł przeterminowanego długu

1,5 mld zł zaległości firm transportowych wobec banków i kontrahentów to kwota, która na koniec III kwartału 2019 r. figurowała w Rejestrze Dłużników BIG InfoMonitor oraz w BIK. 
- Zaległe zobowiązania miała co jedenasta firma. Sektor "transport i gospodarka magazynowa" ma najwyższy odsetek niesolidnych płatniczo przedsiębiorstw w całej gospodarce. Nieznacznie wyprzedza nawet górnictwo czy usługi rekultywacyjne i gospodarowanie odpadami, które także od lat znajdują się w czołówce, jeśli chodzi o przeterminowane zadłużenie wobec banków i partnerów biznesowych - ocenił w rozmowie z PAP Sławomir Grzelczak, prezes BIG InfoMonitor S.A .
Najwięcej firm transportowych z zaległościami finansowymi działa w woj. lubuskim oraz śląskim – po 11 proc. Na drugim biegunie znajdują się przedsiębiorcy z Małopolski, Podkarpacia i Podlasia, gdzie problemy z płatnościami ma 7 proc. firm. W całej branży odsetek wynosi 9 proc. przy średniej dla gospodarki na poziomie 6,2 proc. 

Prawie 30 tys. niesolidnych płatników
Tym sam zaległości wobec kontrahentów dotyczy 27 443 firm transportowych.W porównaniu do III kwartału 2018 r. ich liczba wzrosła o ok. 10 proc. Łączna wartość nieopłaconych zobowiązań na koniec września 2019 r. przekroczyła 1,5 mld zł. W III kwartale 2018 r. było to 1,2 mld zł. Oznacza to, że przez rok kwota zwiększyła się o 26 proc., podczas gdy zaległości wszystkich firm wzrosły w tym czasie o niecałe 12 proc.
Najwięcej długów mają firmy transportowe z Mazowsza - ich długi wynosiły w III kwartale minionego roku 260,9 mln zł. Rekordowe zadłużenie, blisko 24,5 mln zł, należy do firmy z Dolnego Śląska. Druga w rankingu jest osoba zarejestrowana w CEIDG z woj. wielkopolskiego, z długiem 10 mln zł, a trzecia firma z Małopolski z długiem 9,75 mln zł.

https://businessinsider.com.pl/firmy/dlugi-przedsiebiorstw-najczesciej-n...

Partnerzy